За првпат во Македонија и регионот, голем меѓународен тениски турнир за деца

Еден настан , четири детски тениски турнири (црвен tennis10s турнир, портокалов tennis10s  турнир, зелен tennis10s турнир и 12&U турнир) за деца од 6 до 12 години, во организација на здружението ЦРЕША СПОРT. Настанот ќе се реализира во периодот од 08 до 15 Мај 2019 на неколку скопски локации, а натпреварувачкит дел ќе се реализира на терените на  ТК МТП, во Карпош.

Со овој турнир Скопје се вбројува во редот на неколку градови од регионов ( Умаг, Шид и Дубровник) кои се организатори на меѓународни тениски турнири за деца од ваков тип и кои детскиот тенис  го ставаат на пиедестал, со што ја покажуваат својата грижа за најмладите спортисти и нивно вклучување во спортските светски движенија на најдобар и најубав можен начин.

На настанот ќе присуствуваат деца, заедно со своите тимови или семејства, од Македонија, Србија, Бугарија, Косово, Босна, Малта, Хрватска, Албанија, Грција ... и пошироко. Се очекува број од 120 до 180 учесници во сите 4 категории, кои ќе бидат гости на Скопје неколку дена. Ќе можат да го почувствуваат отворениот скопски дух, шармот на скопското секојдневие, познатото македонско гостопримство, преубавите вкусови на македонската храна и пролетните зраци на нашето Сонце.

Во склоп на овој настан покрај тениските турнири ќе бидат организирани и едукативни тениски и општи работилници, забавни активности и промотивни активности (на 3 познати локации во градот, каде ќе се промовира детски тенис и сите оние кои ја поддржуваат оваа манифестација).

Што е CHERRY CUP SKOPJЕ?

CHERRY CUP SKOPJE еден сосема необичен и несекојдневен tennis 10s и 12&U турнир. Единствена приказна за тенисот, спортот, љубовта, посветеноста, истрајноста и борбата да на децата им ја задржиме насмевката на лицето во секој момент, да им овозможиме да играат, учат, да се натпреваруваат и напредуваат. Да останат деца и да имаат можност да ја споделат сета мудрост што ја носат во себе, неоптеретени од форма, стереотипи и очекувања. Од ден на ден да стануваат се подобри во она што го прават од се срце, она што го прават со огромна љубов и она за што сонуваат. Да бидат играчи, но пред се луѓе од врвна класа , заради себе, заради своите најблиски, заради својот народ, град и земја. Да им овозможиме да бидат горди на себе и своето тениско достигнување и да се радуваат кога сето тоа ќе го споделат со своите најблиски и со светот околу себе.

Единствена приказна и за Скопје, градот кој секогаш знаел да ја цени детската насмевка. Град кој е симбол за издигнување од пепел, симбол за светската солидарност и модерни трендови на живеење. Поставен на реката Вардар, опкружен со прекрасни планини, спој на многу патишта низ историјата, место каде многу народи со векови знаат и учат да живеат заедно, едни со други , едни покрај други. Град со препознатлив дух и ритам на живеење кој мора да се осети.

Ги повикуваме сите мали, а големи тенисери да земат учество во овој несекојдневен настан. Да тренираат и работат вредно, за да во ма,ј бидат спремни да дадат се од себе на тениски терен  и во целост да уживаат во програмата која организаторите ја подготвуваат за нив. Пријавата и регистрацијата на учество ќе се прави online на web страната  на настанот - www.cherrycup.mk и ќе може да се направи од 01.04.2019. Пријавете се на време, ве очекува многу игра, многу натпревар, забава, дружење и убави подароци за сите учесници и трофеи и награди за најдобрте.

Александра Симева и Ивановски Калин ќе учествуваат на Мастерсот до 14 год.во Италија

Нашите најдобри јуниорски репрезентативци Александра Симева и Калин Ивановски со успешните настапи на европските тениски турнири се изборија за влез во најдобрите 8 во Европа за 2018год. до 14год. Александра и Калин ќе учествуваат на Masters U14 Reggio Calabria, Italy. На кој што Мастерс до 14 год.во 2000год. има учествувано и победено светскиот број 1 Рафаел Надал и многу други од познатите тенисери.

Берк Бугариќ го освои Европскиот турнир до 16 години Неотел Опен 2018

На терените во Скопје, од 06ти до 12ти август 2018, се оддржа Европскиот турнир до 16 години: NEOTEL OPEN 2018 U 16. На турнирот освен нашите македонски претставници, земаа учество и играчи од Русија, Украина, Италија, Грција, Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина и Косово.

Нашиот репрезентативец Берк Бугариќ како трет носител на турнирот дојде до финале победувајки го Никола Колиачев од Бугарија во полуфиналето со резултат 6:1, 5:7, 7:5. Во финалето Бугариќ со убедлива игра над својот противник Петар Белошевиќ, го освои турнирот со резултат 6:1, 6:2.

Во двојки, Бугариќ заедно се натпреваруваше со грчкиот репрезентивец Евангелос Кирпиотис, убедливо совладувајќи ги во финалето италијанските двојки Томас Фачини и Томасо Ферари со резултат 6:3, 6:3, добивајки ја и втората победа на турнирот. Предходната недела, од 04ти до 08ми август 2018, Бугариќ на турнирот во Република Црна Гора, во двојки заедно со грчкиот репрезентативец Филипос Закиотис ги победија Фотиос Андреас од Грција и Леонардо Пасафиуме од Италија со резултат 5:7, 6:2, 10:7.

Агуши Мал освојува Државни првенства а игра за Косово?!

Дали е на повидок нов сканал во македонскиот тенис. Јуниорот Агуши Мал по потекло од Македонија (најверојатно Скопје) и кој е добро познат како учесник на македонските турнири, оваа година го освои Државното првенство за јуниори до 14 години. Во исто време, од сликата може да се примети дека тој настапува за Косово на Tennis Europe.

Сме биле сведоци и професионални играчи од една држава да играат за друга, но дали тогаш Агуши Мал смее да учествува на државни првенства на Македонија?!

Повеќе